Město raspenava

Město Raspenava, Fučíkova 421, 463 61 Raspenava
IČ:00263141 DIČ:CZ00263141
DS: nkabbs6
Telefon: +420 482 360 431
Fax: +420 482 319 229
E-mail: mesto.raspenava@raspenava.cz

Sport a turistika

Sport je v Raspenavě rozvíjen už odedávna. První sportovně zaměřené spolky a oddíly se v Raspenavě objevily již na konci 19. století. Mezi první spolky patřil Raspenavský bruslařský klub, Raspenavský cyklistický spolek, boxerský  klub a vzpěračský klub. Činnost těchto spolků však končí s druhou světovou válkou. V roce 1945 je ustavena Tělovýchovná jednota Raspenava. V druhé polovině 20. století jsou zakládánány oddíly, jako oddíl národní házené, stolního tenisu, nebo turistiky. V 70. letech je postaveno nové fotbalové hřiště, házenkářské hřiště a nová sportovní hala.
V současné době ve městě fungují dvě sportovní organizace – Sportovní klub Raspenava o. s. a Jiskra Raspenava o.s.
Všichni sportovně založení obyvatelé i návštěvníci Raspenavy mají k dispozici dvě fotbalová hřiště, sportovní halu, hernu stolního tenisu, stadion národní házené, hřiště na plážový vojbal, tenisové kurty a nafukovací halu s antukovým povrchem.

SK RASPENAVA

Fobalový klub byl založený v roce 1945. Mezi nejznámější představitele klubu patří Karel Martinů, Luboš Malinský, Petr Mussil, Josef Koprnický a další.
Klub má dnes tři stabilní družstva, áčko, béčko a žáky. Bohužel se nedaří v dnešní době dosáhnout dřívějších úspěchů a družstvo A se stále snaží o postup do kraje. Mladé fotbalisty vychovávají trenéři Lubomír Berko a Leoš Pavlišta.

JISKRA RASPENAVA

Tělovýchovná jednota je tvořena oddíly stolního tenisu, národní házené, sportovního tanečního klubu, Klubu českých turistů a České asociace sportu pro všechny.

 

STOLNÍ TENIS

Stolní tenis do Raspenavy přinesli učitelé – manželé Svobodovi v 60 letech minulého století. V r. 1964 parta nadšenců (Karel a Vladimír Boháčové, Jan Kábele, Vladimír Svoboda, Otakar Rieger, Jiří Sršeň, František Žalda a Adam Perončík) založila oficiální oddíl a poprvé se přihlásila do soutěže. První postup zaznamenal oddíl již v následující sezoně. Následovala řada sportovních vzestupů a pádů, řada neúspěchů a úspěchů. Mezi největší úspěchy patří zisk titulu „mistr ČSR“ handicapovaných sportovců Jiřího Čížkovského v r. 1987 v Pardubicích, titul přeborníka Severočeského kraje juniorů Čeňka Horáka s následující účastní na mistrovství ČSR ve Žďáru n. Sázavou. Posledním úspěchem oddílu je tří leté působení ve 3. lize sk. C. V současné době má oddíl tři družstva zařazena v soutěžích: divize (A-družstvo), krajský přebor 1. Třídy (B-družstvo) a v okresním přeboru 2. třídy hraje C – družstvo. Po dlouhých letech se podařilo obnovit kroužek stolního tenisu, který vedou Jiří Sršeň a Václav Mak.
V letošním roce oddíl slaví 50 let existence organizovaného stolního tenisu v Raspenavě.

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ

Raspenavský klub českých turistů byl založen jako jeden z oddílu Tj Jiksry v roce 1978, tehdy měl 18 členů. Členská základna se neustále rozrůstala a největšího vrcholu dosáhla roku 1986, kdy čítala 61 členů. První pochod tzv.: „Raspenavská 29“ se konal v roce 1974. Raspenavské pochody se konají každoročně vždy první květnovou sobotu. Některé ročníky navštívilo i 400 účastníků.

SPORTOVNÍ TANEČNÍ KLUB TJ JISKRA RASPENAVA z.s. 

Sportovní taneční klub Jiskra Raspenava z. s. je nezisková organizace, která vznikla v lednu 2002. Je registrován pod Českým svazem tanečního sportu Litoměřice.

Předsedkyní  Sportovního tanečního klubu, z. s. je Jaroslava Kasalová.

Taneční klub se zabývá aktivitami určenými především dětem předškolního a školního věku a mládeži do 20 let. Tato aktivita spočívá v přípravě párů na taneční soutěže se zaměřením na standardní a latinskoamerické tance. Mezi standardní tance patří waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep; mezi latinskoamerické tance patří: samba, čača, rumba, paso doble, jive.Svou nabídkou se však neomezuje jen na společenské tance, obohacuje  je i o další pohybové a kulturní aktivity. Snahou je dosáhnout kultivovanosti vystupování, schopnosti se pohybovat ve společnosti, umět tancovat a tak získat jistého stupně sebevědomí. Našimi aktivitami dáváme příležitost lidem všech věkových skupin rozvíjet svou osobnost v oblasti pohybové, hudební, kulturní a estetické.

Děti vystupují na různých společenských a kulturních akcích jako např. na společenských a maturitních plesech, firemních oslavách, svatbách a zejména se zúčastňují celorepublikových, ale i zahraničních  soutěžích.

Zásluha, že stále stojíme na tanečním parketě a zúčastňujeme se tanečních soutěží patří našim  trenérům  Marice Kasalové a Janu Kohoutovi( finalisté Mistrovství České republiky ve standardních tancích) a v neposlední řadě také městu Raspenava.

Proto našim cílem také je dobře prezentovat město Raspenavu.

„Chceme, aby každý člověk získal znalost jednoho z nejstarších způsobů lidské komunikace – umění tance.“ Chceme všem věkovým kategoriím nabídnout smyslplné využití volného času. Vytvořit podmínky a prostory, kde by mohly trávit svůj volný čas samy, s kamarády, s rodiči. Zastavit bezcílené utloukání volného času na ulici a u počítačů, aby nedocházelo  díky nudě a neorganizovanému volnému času ke kriminalitě, k šikaně, týrání zvířat a v neposlední řadě ke styku s drogami. 

Pro zájemce o sportovní tanec – Sportovní taneční klub Jiskra Raspenava z. s. přijímá celoročně nové zájemce o sportovní tanec ve všech věkových kategoriích. 

Kontaktní údaje: mobil : 606261415, Facebook : Jiskra Raspenava, z. s.


Na fcb stránky Sportovního tanečního klubu  se můžete podívat zde.

 

NÁRODNÍ HÁZENÁ

Národní házená se hraje v Raspenavě od roku 1966. První zápasy se hrály na fotbalovém hřišti.
V roce 1984 se oddíl přestěhoval na nově vybudované asfaltové hřiště vedle sportovní haly. Za dobu své existence se družstva oddílu stala 26x přeborníky Severočeské oblasti. Mezi největší historické úspěchy patří především první místa mladších žáků na mistrovství ČR v letech 1996 a 1997 a družstev starších žáků v roce 2003,dále druhá místa dorostenek v roce 1973 a starších žákyň v roce 1983. Raspenava se také stala dějištěm řady vrcholných akcí celorepublikového významu, např.: Mistrovství starších žákyň v roce 1984, mezizemské utkání Čechy – Morava v roce 1989 a další.
Během čtyřicetileté historie se v oddíle vystřídalo téměř 600 hráčů a hráček. Ve funkci předsedy se postupně vystřídali Vladislav Kobera st., Jaromír Hanzl, nebo Luboš Roušal. V současné době má oddíl 66 členů.

 

pl_raspenava
Veletrh dětské knihy na Facebooku
SMS kanál pro Raspenavu
Rengl - sběrné místo pro příjem plakátů

Fotografie z Raspenavy

img_7095 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA 2011-02-12-13-37-01-img_5666 2011-02-12-13-41-28-img_5756 2011-02-12-13-43-26-img_5768 2011-02-15-15-45-42-img_6502 Stitched Panorama img_0100 img_2117 img_2364 img_2503 img_2924 img_3602 img_3603 img_3663 img_3922 img_3943 img_4975 img_5707 img_8505
  • Loni vazba, letos euforie. Nejvíc, co jsem ve fotbale zažil, řekl Pelta 27.5.2018
    Loni v květnu pobýval šéf jablonecký fotbalistů Miroslav Pelta ve vazební věznici. Po roce krušné období střídá euforie, zažil svůj největší fotbalový den. Jablonečtí v utkání 30. kola první ligy porazili Slovácko 2:0 a jako třetí tým tabulky si zajistili účast v základní skupiny Evropské ligy.Další články k tématu:V kabině si zařval i Pelta. Přinese […]
  • Vykolejit vlak a zabít Masaryka. Prezident měl umřít po atentátu, tvrdí Motl 27.5.2018
    První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk měl v roce 1921 zahynout po atentátu na železniční trati mezi Slovenskem a Ukrajinou. Fakta o tom prozradil v Novém Boru publicista a badatel Stanislav Motl u příležitosti odhalení Masarykovy busty před místní základní školou. Další články k tématu:Masaryka strhávali marně, teď ho vztyčí na počest výročí republikyStalinova ruka […]
  • Jablonec - Slovácko 2:0, domácí končí třetí, výhru vystřelili útočníci 26.5.2018
    Poprvé v klubové historii si fotbalisté Jablonce zahrají základní skupinu Evropské ligy. Postup si zajistili výhrou 2:0 ve 30. kole první ligy nad Slováckem, v tabulce tak končí třetí. Vítěznou branku zápasu zaznamenal v první půli Martin Doležal, vedení po poločase navýšil Jan Chramosta.Další články k tématu:Loni vazba, letos euforie. Nejvíc, co jsem ve fotbale […]